NewGRF a vlastní obsah

Požadavky

Možnosti vlastního obsahu

Vlastní obsah u OpenTTD nekončí jen u nových typů dopravních prostředků, proto je nejprve popíšu a poté bude ukázána jejich instalace

NewGRF
 • Asi nejžádanější bude NewGRF, což je označení obsahu pro hru, ať již nové dopravní prostředky, tak i nové budovy, krajiny aj.
 • NewGRF lze nahrát manuálně nebo pomocí konzole, ale instalace je prozatím manuální a poměrně na můj vkus zdlouhavá
AI
 • Mezi další možnosti patří AI (UI česky), což je umělá inteligence pro různé komponenty hry, ať už jiné chování vozidel či jiný rozvoj měst, nebo nové možnosti protivníků (botů)
 • Mimo jednotlivé umělé intelince jdou nahrát rovnou i celé knihovny
Skript
 • Na rozdíl od AI skripty mohou ovládat a dodávat různé rozšiřující funkce, od grafů až po „cíle“ či úspěchy ve hře
 • Taktéž je lze nahrát samostatně, nebo rovnou jako celé knihovny
Scénář
 • Pokud máte rádi různé výzvy, tak je tu možnost scénářů, pro ty co neví, o co jde, tak jsou to přednastavené mapy. Některé mohou mít i cíle pro výhru.
Výškové mapy
 • Další věc, která lze nahrát je výšková mapa (height map), pro ty co netuší, o co jde, tak výškové mapy slouží ke generaci terénu z dvoubitového obrázkuČím bělejší místa, tím vyšší terén

Dále jsou k dispozici pouze pro klienta grafické, hudební a zvukové balíčky

Vlastní obsah

NewGRF
 • Pokud chcete přidat jakýkoliv obsah, který má příponu .grf tak jsou dvě cesty k nahrání na server:
  1. Manuální nahrání
   Nastahujte si dotyčné balíčky, extrahujte a veškeré .grf soubory nahrajte do složky /home/user01/.openttd/newgrfb
  2. Pomocí konzole
   Příkazy

   Pokud nechcete tak stejný postup lze udělat i přes konzoli ve hře

   1. Otevřete si konzoli OpenTTD, pokud máte jen konzoli VGS a spuštěnou hru tak stačí zadat “screen -r”, pokud nemáte zapnutou hru, tak zadejte “./restart.sh” a poté “screen -r”
   2. Nyní napište “content update” 
   3. Dávejte si pozor, pokud jste neaktivní, tak Vás to od této služby odpojí a musíte akci opakovat od bodu č. 2. Nyní pro výpis dostupných balíčků zadáme “content state”:
    Nás budou zajímat ta čísla, která jsou v červeném obdélníku, pokud si povšimnete, tak již stažené balíčky jsou označené installed, ale to neznamená, že jsou funkční!
   4. Veškeré námi zvolené balíčky musíme deklarovat pro možnost stažení a to pomocí “content select ID”, namísto ID dejte dané číslo nebo pro lenivé lze zadat all (přidá to do řady všechny dostupné balíčky).
    Varování

    Pokud si vybíráte balíčky, tak příkaz musíte napsat pro každý balíček zvlášť, doporučuji si je někam předepsat a poté jen zkopírovat

   5. Pokud jste hotovi s vybíráním, tak zadejte “content download” a uvidíte průběh stahování, pokud to oznámilo výpadek, tak musíte proces opakovat od bodu č. 2.
   6. Nyní odejdeme z konzole [Ctrl + A + D] a zapneme MidnightCommander (příkaz: “mc”), pro ty kdo neznají tento program, tak se nám momentálně budou hodit dvě okna, jelikož musíme odtarovat námi stažené balíčky, takže doporučuji si na jedné straně zapnout složku ~/content_download/newgrf a na druhé ~/.openttd/newgrf. Pokud balíčky nevidíte, je třeba se odhlásit a znovu přihlásit do konzole.Pokud si chcete ulehčit zápis v dalších bodech, tak doporučuji po jednom rozbalovat balíčky a pomocí klávesy F5, nebo kliknutím na copy vždy vyextrahovat .grf soubor tím, že máte takto rozdělené okna, tak máte přednastavenou cestu
   7. Pokud všechny balíčky máte připravené, tak se můžete pustit do instalace
 • Instalace:
  Pokud máte všechny balíčky v ~/.openttd/newgrf, tak je potřeba zapsat, aby se automaticky spustily společně s hrou:

  1. Otevřeme si openttd.cfg, pro ty co neví jak, tak se podívejte zde
  2. Najdeme si [newgrf]
  3. Zapíšeme zde přesné znění balíčků (příklad: jpland.grf=), všechny balíčky musí končit „=“, proč? Protože některé balíčky mají dodatečné hodnoty, které se nastavují, to se musíte podívat do popisu „install & config“ daných balíčků.
   Varování!

   Pokud je balíček v podsložce např.: ~/.openttd/newgrf/jpland/juan_land.grf, tak se musí zapsat i podsložka (výsledek: jpland/juan_land.grf=)

  4. Změny uložíme a restartujeme server
  5. Pokud server nezahlásil chybu, tak blahopřeji, máte nainstalované NewGRF balíčky, pokud Vám server hlásí chybu, doporučuji tomu věnovat pozornost, pokud nemáte zájem věnovat pozornost, tak smažte dotyčný balíček a restartujte server. Pokud se balíčky správně načetly a podíváte se do openttd.cfg [newgrf], tak se automaticky doplnily klíče a mělo by to vypadat nějak takto:
 • Problém s klientem!
  Pro ty, co se nad tím již pozastavili, tak na server se nemůžete připojit, pokud nemáte stejné balíčky i v klientu. Nezoufejte, je tu jednoduché řešení! Stačí jít do hry pro více hráčů, najít si server a kliknout na tlačítko “Hledat chybějící obsah on-line”:Automaticky Vám to označí rozdíl mezi serverem a klientem, takže stačí kliknout na “Stáhnout” a hotovo:
  Jen si je poté nezapomeňte aktivovat v klientu, abyste měli úplnou synchronizaci se serverem.
Aktualizace provedena: Srpen 9, 2017

Byl tento článek užitečný?

Související články

CzechEnglish