FAQ – Doména

Co je to doména?

Doména je unikátní náhrada IP adresy třeba webové stránky. Např. z IP (v4) adresy 10.179.210.172 doména udělá hicoriawiki.eu (příklad). To znamená, že nemusíme do prohlížeče psát např. 10.179.210.172 ale hicoriawiki.eu.

Co je to subdoména (doména 3. řádu)?

Subdoména nebo doména 3. řádu je rozvětvení hlavní domény. Je to například wiki.hicoria.com. Nastavuje se pomocí DNS záznamu. Tak nastavujeme i například IP adresu minecraft serveru z např. ms9.hicoria.com:11839 na např. mc.mcserver.com.

Subdomény

Je možné mít u jedné domény 2. řádu i domény nejen 3. řádu, ale i domény 4., 5. a dalších řádů

Jaký je rozdíl mezi doménou a IPv4 adresou?

Doména je název – slovo / slova. IPv4 adresa je čistě číselná. Doména (hicoria.com) se skládá z domény druhého řádu (hicoria) a domény prvního řádu (com) a IPv4 adresa se skládá z více číselných částí (0-255) oddělených tečkami (89.203.248.11).

Co je to DNS?

Na Internetu existují tzv. DNS servery, které mají uloženou databázi doménových jmen s informacemi, která doména a subdoména poukazuje na kterou IP adresu. Ve chvíli, kdy do prohlížeče napíšete doménu (např. www.hicoriawiki.eu) a stisknete ENTER, Váš počítač se zeptá některého z DNS serverů na IP adresu, kde se doména nachází, připojí se k ní a internetový prohlížeč zobrazí web.

Mohu získat doménu zdarma?

Ano, i taková je možnost. Domény zdarma ale mívají omezení. Zdarma se aktuálně dají získat domény s těmito koncovkami (doménami 1. řádu): .ml, .cf, .tk, .gq a .ga. Dále tato doména neobsahuje DNS záznam typu SRV. Dají se tedy využít například na Váš web, ale vždy je lepší si doménu koupit.

Aktualizace provedena: 19 dubna, 2019

Byl tento článek užitečný?

Související články

EnglishCzech